Jeff Lindsay: Delikátní Dexter

6. července 2012 v 19:56 | Giornale |  Knihy
Již několikátá knížka ze série, která má za hlavního hrdinu Dextera - vraha bez svědomí, který ale vraždí jen zločince, manžela, krevního analytika a v neposlední řadě i otce dvou nevlastních dětí a jednoho vlastního.


Delikátní Dexter je o tom, jak se Dexter vypořádá s otcovstvím. Najendou mu přijde neuvěřitelné, že by měl dál zabíjet, i když si to ti lidé zaslouží. Najednou všechno vidí v těch nejlepších barvách. Chce být dobrým otcem, a tak přestává vraždit. Navíc se na scéně objevuje Dexterův bratr Brian, z čehož nemá Dex zrovna radost, protože mu připadá, že chce zaujmout jeho místo v rodině.
I tentokrát miamská policie řeší vraždy sériového zabijáka, který své oběti okusuje a jí. Nejí je sám, ale se skupinkou zdrogovaných lidí, kterým to připadá jako zábava. Jako kreví analytik nemá mnoho práce, a proto by se o případ nemusel zajímat, ale jeho sestra Debora jej do něj zatáhne, když se snaží najít pohřešovanou dívku. Tu Dex najde, ale nastávají problémy, protože ona nechce být zachráněna, nýbrž snědena. Bohužel je chytí a zdrogují jak děvče, tak Dextera.
Naštěstí všechno dobře dopadá, Dex i Debora jsou zachránění právě jeho bratrem Brianem.

Knížka není tak dobrá jako první díl. Celkově nedosahuje takové kvality, jak jsem očekávala. Černého humoru je tam poskrovnun, děj není zajímavý a napětí také není. Knížka nemá spád, Dexter balancuje na hraně být hodným člověkem a hlavně normálním, neboí se nechat pohltit Temným společníkem a vraždit vrahy. Nakonec naštěstí pochopí, že svět bude pro jeho dcerku Lily Anne daleko bezpečnější, když bude pokračovat v zabíjení. A tím celá knížka končí.

Ukázka: "Svatá nebesa, snad to není skutečná emoce? Copak tak rychle dokážu klesnout? Tak hluboko? Ano, zjevně dokážu. Už to dělám zase. (...) Všechno se změnilo. Svět zahrnující Lily Anne Morganovou je něčím naprosto novým: je hezčí, čistší, má zaoblenější hrany a jasnější barvy. Jídlo v něm chutná lépe. (...) Třeba by Dexterův svět mohl nyní zemřít a z jeho popela povstat nový svět růžovoučkého potěšení. A stará a hrůzná potřeba podřezávat ovce a drtit kosti, kroužit jako dravec hříšnou nocí a opylovat měsíční svit drobnými sporami Dexterovy démonické deviace? Možná nastal čas nechat ji plavat, vysychat, až postupně odumře a sama zmizí. Je tu Lily Anne a já chci být jiný. (...) Už nechci být děsivým Dexterem."

Delikátní Dexter mě nebavil, pořád jsem si říkala vydrž, ono se to rozjede, jenže v půlce knížky se to nerozjelo a ani na konci. Nečekala jsem od Dextera nezapomenutelný zážitek, ale relax, což se moc nepovedlo.

Pokud už musíte mít něco s Dexterem, raději zkoukněte seriál, který je daleko lepší než knižní série a navíc má už šest sérií, takže nějakou tu dobu se nudit nebudete. Kdo nemá rád titulky, koukejte v televizi, právě jede druhá série.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Adelaine Adelaine | Web | 6. července 2012 v 20:20 | Reagovat

Navnadila jsi mě. Ale raději se asi podívám na seriál, na který už se dlouho chystám.

2 Janey Janey | Web | 6. července 2012 v 22:56 | Reagovat

skvěle napsáno

3 Zuz Zuz | Web | 17. července 2012 v 23:45 | Reagovat

Viděla jsem všech 6 sérií a upřímně jsem zvědavá, s čím se vytasí scénáristé dál. Mé oblíbené řady jsou bezesporu 1. 4. a 6., vždy dokonalí vrazi, rozhodně lepší než knihy, mám doma sice jen jedničku, ale tak nějak se pořád ne a ne dokopat ke čtení :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama