Irena Dousková: Oněgin byl Rusák

23. května 2010 v 20:51 | giornale |  Knihy
Znáte Hrdého Budžese a osud malé Helenky Součkové?
A chcete vědět, jak Helenka přežila pubertu a jestli se dostala na vysokou školu? Ano? Pak rozklikněte článek a přečtěte si, co vše se jí stalo. A pokud neznáte, rychle pospíchejte do knihovny a hledejte! Nebudete litovat.

Anotace: Helena Součková se přes kádrové překážky dostává na gymnázium. Přestože jí osud nerozdal právě příznivé karty, statečně usiluje vyznat se ve svém nitru i v pokryteckém světě kolem. Navzdory všem obtížím a zmatkům si dokáže trpělivě budovat bohatý vnitřní svět.

Heleně je sedmnáct a bydlí s rodiči a bratrem v Praze, gymnáziem proplouvá s menšími i většími maléry, ale zdárně se dostává až před zkoušku dospělosti - maturitu. V této chvíli (pár měsíců před) se svými přáteli z POMEDu (což je POtrestaný MEDvídek, jehož náplní je umělecká činnost - psaní básniček, texty písní,...) se vždy dostane do nějakého maléru, při kterém jsou chyceni a následně předvedeni před soudruha ředitele, kde jsou obviněni z toho, že se vzpírají socialistickému režimu, vždy se ale za ně některý z učitelů postaví a nenápadně pomůže.
Heleninou starostí jsou kluci. Ti, kteří se jí nelíbí jí nadbíhají a ten, kterého by chtěla, Antoša, si jí nevšímá.
Další neméně vážnou strarostí je i její maminka, která, od té doby co ji vyhodili z nižanského divadla, pije. Táta (nevlastní) přehlíží jak alkohol, tak i  narůstající hádky mezi ní a maminkou. Vše vyvrcholí při svatém týdnu, kdy Helence máma nakáže, aby s nimi jela za prarodiči, ale Helenka to odmítne, protože by neměla klid na učení. Odjíždí do Prahy, kam za chvíli přispěchá i matka, která ji vyhodí  z domu.
Helena se po maturitě vrací domů. Na vysokou školu se ale nedostala kvůli rodině, která nebyla ve straně. Našla si místo v knihovně.

Ukázka:
1) australský strejček na návštěvě u Helenčiny kamarádky Jůlie
"Co to asi bude, co myslíte? Zvědavý, co? Co to bude, co to bude... A je to tady! Něco pro inspiraci - něco pro naši Jůlinku." A vytasil na stůl tlustej katalog nějakýho obchodního domu.
"Tesco," povídá. "Barevnej!"
A Jůlinka musela jít, vzít si to a slušně a súsměvem pooděkovat. Ten úsměv jí asi nevyšel úplně stoprocentně, poněvadž strejček se hned naštětil.
(...)
a místo nashledanou Jůlie řekla: "A strejčku, prosím tě, neměl bys nějaký použitý prezervativy?"
A matka, v jedný ruce pořád ještě toho doktora Oetkera*, jí vlepila facku.

2) (...) Musilová mi zase onehdy řekla , že jsem sice docela hezká, ale že vypadám moc chytře, a tím, že se to trochu kazí. Chytře! Já... Měla mě vidět včera v tý drogerii.
"Prosila bych támhlety prezervativy," požádala jsem pokladní co možná nejnormálnějším hlasem. Snažila jsem se tvářit, jakože o nejde, ale ve skutečnosti jsem při tom div nevypustila duši. Jenomže ona vůbec nereagovala, jen se na mě tak divně koukla. (...)Pak se konečně pohnula a vyndala tu malinkatou krabičku, na kterou jsem ukázala.
"Vy myslíte tohle?" zeptala se. "Ale tohle je tygří mast."
(...) Taková hanba! A takhle je to se mnou v jednom kuse. Tlustá už sice nejsem, ale blbá pořád stejně.

Naprosto skvělá knížky s autobiografickým prvky, čtivá, nic jí nechybí. Ani nevadí, pokud jste nečetli první díl, protože vše podstatné se dozvíte zde a akorát vás to donutí jít a sehnat si Hrdého Budžese, abyste viděli, jestli měla Helenka hlody i když byla malá...  

* reklamní zástěra od velmi "milého" strýčka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Michalind@ Michalind@ | Web | 23. května 2010 v 22:09 | Reagovat

tuhle knížku mám moc ráda :-)

2 Dimmu Dimmu | Web | 24. května 2010 v 14:25 | Reagovat

Tuhle knihu uplně zbožňuju XD Vždycky to předčítam mámě a ta mi vysvětluje, že to fakt takhle bylo XD To bylo třeba to s těma igetilkama XD Vono to fakt bylo strašně in, když ji někdo měl XD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama