Vladimír Páral: Soukromá vichřice

4. srpna 2009 v 17:50 | giornale |  Knihy
K tomuhle dílu jsem se dostala kvůli maturitě. Seznam literatury má obsahovat 30 děl a já si vybírala. Po téhle jsem sáhla jako první a přečetla jsem ji za dva dny. Je docela uzoulinká jen 141 stránek.

Příběh se zabývá osmi lidmi, kteří se setkávají jak v soukromém životě, tak i v pracovním. Těmi osobami jsou: Áda a Joža (manželé), Ida a Joska (manželé). Bohunka, Mirek, Ida a Standa.

Život těchto lidí je stereotypní. Autor to ukazuje na práci, ale i v soukromí. Knížka je vyprávěna z několika pohledů: z Ádovo, Jožina, Bohunky a Standy.

Áda a Joža každou neděli odpoledne hrají kanastu s Idou a Joskou. Áda má několikrát za rok poměr s Idou, což ví, jak Joža, tak i Joska. Všem to vyhovuje. Až jednou se setká s Bohunkou, která chodí s Mirkem (Bohunka bydlí na svobodárně s Inkou, která chodí se Standou, ale ten miluje Bohunku), vykašle se na Jožu a začíná žít s Bohunkou. Joža se díky Joskovi setkává s jeho přáteli, u jednoho z nich přespává. Jenže i tenhle život se začíná stávat jednotvárným.
Mezitím přemýšlí Standa, jak se zbavit Ády, aby mohl být s Bohunkou. Plánuje jejho vraždu, ale naštěstí se k tomu neodhodlá. To se mu vyplatí, protože Bohunka si jej nakonec vezme. Áda pochopí, že nejlépe mu bude s Jožou, vrátí se k ní.
A opět vše začíná nanovo. Nedělní kanasta, sobotní sex,... Dokonce i poměr s Idou.
Bohunka se Standou každou neděli hrají s Mirkem a Inkou kanastu. Znovu se vše posouvá do zaběhnutých kolejí.

Tahle recenze je docela zmatená, ale to začátek knížky taky. Tohle se asi nebude líbit každému, přece jen je to trošku náročnější a ne každého to bude bavit.

"Brýtro, šéfe!" Dobře. Dokončeny šarže 460, 461, 462 - Už na to letím šéfe!" na ženským už zase rauchrsalón, nafasovat amid a po šichtě sekyrku a čistit cihly až do tmy, snad už to zejtra dorazíme a doma hned zas do montérek pro doma,..., dokončeny šarže 463, 464, 465 - to je už pátek a tak po čtvrté volat Ince, jestli Bohunka opravdu bude zas tuhle sobotu na svobodárně s Mirkem..." Standa

"A již trojí krátké zazvonění, Joska a Ida Nejtrovi přišli na kanastu a už sedali k připravenému stolu s dvěma láhvemi Kožina trnkového vína, které zakrátko padnou, vypili naráz po první sklence a už to fičelo."

"...Boža Kociánová se tiše usmívala, dnes se nebude zas do noci dělat půda, ve tři přijdou Mirek a Inka Machulkovi na kanastu, báječná neděle."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ivanka Ivanka | Web | 5. srpna 2009 v 16:44 | Reagovat

je to vážne trochu zložité, ale snáď by som tomu po chvíli prišla na koreň :-)

2 giornale giornale | Web | 5. srpna 2009 v 16:55 | Reagovat

[1]: To asi jo, já se do toho nakonec taky začetla, ale ze začátku mě to strašně nebavilo [:tired:], pak už se to dalo :-)  

3 ANA ANA | Web | 17. ledna 2010 v 10:43 | Reagovat

Párala jsem taky jeden čas četla a Soukromá vichřice patřila k těm lepším. Myslím že byla i zfilmovaná. Asi to není moc povzbuzující čtení, dost ubíjející je ten stereotyp. Ale ono to tak skutečně bylo, to holka vychodila školu (nebo učňák), nechala se zbouchnout a byla svatba. A pořídili si děti, které vyrostly a nechaly se zbouchnout a byla svatba... Mezitím jen mateřská a chození do práce a z práce. Práce byla většinou jedna jediná, a tam kde člověk nastoupil, většinou pracoval celý život. Dovolené jen do povolených zemí nebo na chatě. Jediná skutečná kreativita bylo chalupaření, tam se člověk opravdu mohl odvázat (ale opatrně, aby nezáviděli sousedé). Proto bylo chalupaření takovým fenoménem.  :-|
Přesto ta doba nebyla až tak příšerná jak se to možná z mého popisu jeví... Díky tomu že hodně věcí nebylo, jsme si věcí dosažených dovedli víc užívat a víc vážit. A víc vychutnat... :-P
Ale nechci být moralistka ani morouska!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama