Zdeněk Šmíd: Dlouhé noci Vikingů aneb Vraťte nám rabiáty

16. května 2009 v 15:21 | giornale |  Knihy
Po nějaké době se znovu hlásím a tentokrát s knížkou. Dočetla jsem ji sice už v úterý při cestě z Prahy, ale až dnes mám čas ji sem přidat.

Zdeněk Šmíd se narodil 17. května 1937 ve Kdyni. Nejdříve vystudoval vyšší pedagogickou a pak obor historie - český jazyk na Filozofické fakultě UK v Praze. Učil na základních školách, poté na středních. Od roku 1986 je spisovatelem na plný úvazek. Je podruhé ženatý a má tři děti. Žije V Praze, ale pracuje v Jižních Čechách. Napsal trilogii Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii, Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách a Proč bycom se netěšili aneb Jak se držet nad vodou; cestopisy S kytarou v Antarktidě, Jak se mají Mayové anebProč bychom se neděsili a další.

Ukázka z díla: Loki má své bzučení v hlavě a jak se pozná? Takto: Loki vždycky zbledl a bezmocně čekal, co se s ním zas bude dít, neboť událost počínající bzukotem měla pět fází: a) bzukot, b) ticho, c) hloupý nápad, d) puzení ho uskutečnit, e) uskutečnení. (...) bzukot náhle skončil (b), Loki dostal hloupý nápad (c), vstal z postele (d1) a vydal do vedlejšího dvore k Tórově ženě, něžné Sif (d2). (..) Zlaté vlasy podobné jitřním vlnám měla rozhozené po polštáři a Loki se nad tou září žádovstivě naklonil (d3). Chvíli bojoval s pokušením. Poté pokušení podlehl (e).
Podlehl tak, že vzal nůžky a Sif ostříhal dohola.

Knížka se mi hodně líbila. Byla vtipná. Má malý formát, takže se vyjde i do kabelky. Je členěná do tří oddílů (O bozích, O hrdinech, O severských králích), nejvíce se mi líbil ten o bozích. Odpočinková knížka, takže všem doporučuju.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 strigga strigga | 17. května 2009 v 13:32 | Reagovat

Jé, to jsem taky četla :) dočetla jsem to asi před měsícem...ony i ostatní Šmídovy knížky stojí za přečtení, tahle ještě zdaleka není nejvtipnější :)

2 ANA ANA | Web | 18. ledna 2010 v 15:34 | Reagovat

Ještě jednou ke Šmídovi - asi nejlepší je Proč bychom se netopili. Jestli jsi nečetla, přečti, budeš se bavit od začátku do konce! Naprosto šílené úlety, a ohromná sranda. Tady je ještě taková ta bezstarostnost, když je člověk mladej... Ty další díly jsou taky moc pěkné, ale už je tam trocha smutku, lidičky už jsou trochu starší a převálcovaní životem...
Ještě pěkná knížka od Šmída je Miss Porta. Nevím ale jestli ji seženeš, takže buď inzerát nebo v knihovnách nebo v antikvariátech. Jestli se ti líbí jeho styl, Miss Porta se ti taky bude líbit... :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama