Patrick Süskind: Parfém, Příběh vraha

11. února 2009 v 20:19 | giornale |  Knihy
1)Patrick Süskind: narodil se roku 1949 v Ambachu. Jeho otec byl spisovatelem a novinářem. Studoval středověkou a moderní historii na mnichovské univerzitě a od roku 1968 do roku 1974 studoval na univerzitě v Aix en Provence, ve Francii. Je jedním z nejúspěšnějších německých spisovatelů. Dnes žije v Mnichově a málokdy dává rozhovory. Napsal: Parfém: Příběh vraha, Příběh pana Sommera, O lásce a smrti (esej), Kontrabas (divadelní hra), Tři příběhy a úvahy,...
Kniha byla vydána nakladatelstvím Melantrich roku 1990. Přeložili ji Jitka a Rudolf Tomanovi.

Hlavní postavy: Jean Baptista Grenouille (hlavní postava), Grimal (koželuh), Guiseppe Baldini (parfumér) a další

Kniha je rozdělena do tří dílů a padesáti kapitol. Odehrává se v 18. století ve Francii.

Příběh začíná narozením Jeana Baptisty Grenouilla na rybím trhu. Matka jej chtěla zabít, ale nepovedlo se jí to, za to je odsouzena a popravena. Grenouille se dostává ke kojné, která ho po nějaké době odmítne, protože Grenouille nemá žádnou vůni. Zato má dar, který nemá nikdo jiný - umí rozpoznat i sebemenší pach, který si uloží do paměti a může si jej kdykoliv vyvolat. Grenouille je dán na výchovu k ženě, která nemá čich, tam vyrůstá. V patnácti letech se stává pomocníkem koželuha Grimala. V této době také poprvé vraždí mladou a krásnou dívku, která překrásně voní a on si chce vzít její vůni a uchovat.

Jednou si vyprosí úkol, aby směl k Baldinimu (jeden z nejznámějšjích parfumérů v Paříži) donést kůže. Baldini ale ztrácí čich a už není schopen vyrábět nové vůně. Grenouille mu pomůže s jedním parfémem. Parfumér koupí Grenouilla od Grimala. Začne s ním vyrábět nové vůně, zasvěcovat do tajů umění parfumérie. Grenouille chce odejít z Paříže, ale než mu to Baldini dovolí, vymámí z něj slib, že se už do Paříže nevrátí. Ten mu to ochotně slibuje a vydává se na cesty. Baldini umírá i se svou ženou ve svém domě při požáru.

Několik let žije Grenouille sám v jeskyni až se jednou probudí z noční můry a pochopí, že se musí vrátit zpátky k lidem. Opět se vydává na cestu až se zabydluje v městěčku Grasse, kde ucítí překrásnou vůni mladého děvčete Laury. Mezitím se snaží vyrobit ten nejkrásnější parfém (zabíjí další a další mladé ženy a snaží se zachovat jejich pach co nejdéle), díky kterému by jej lidi zbožňovali.

Povede se mu to? Pokud ano, bude mu vůně prospěšná? A co se s Grenouillem stane, bude souzen za vraždy nebo mu projdou?

Knihu jsem četla a pokud bude chtít někdo vědět odpovědi, ráda mu odpovím. Nepíšu to tu proto, aby ti, co si knížku chtějí půjčit a přečíst nebyli zkklamáni z toho, že už ví, jak to dopadne... Můžu doporučit, ale pokud někdo nemá rád zdlouhavé popisy (srovnatelné s Balzacem akorát nechutnější), nemá se na co těšit. Jak píšu v závorce, některé popisy jsou opravdu nechutné. Četla jsem tyto pasáže v autobuse a nebylo mi zrovna nejlíp...

Pokoušel se rozpomenout na něco srovnatelného, a musel veškerá srovnání zavrhnout. Tato vůně v sobě měla svěžestm nikoli svěžest limet nebo pomerančů, nikoli svěžest myrhy nebo skořice anebo máty peprné nebo bříz nebo kafru nebo borového jehlličí, ani to nebyla vůně májového deště nebo mrazivého větru anebo pramenité vody..., a zároveň v sobě měla teplo... Nepochopitelná ona vůně, nepopsatelná, žádným způsobem nezařaditelná, vlastně by ani neměla existovat. A přece tu byla s nejkrásnější samozřejmostí. (Grenouille ucítil svou první oběť)

Tak strnula hrůzoum když ho spatřila, že měl hodně času k tomu, aby jí položil ruce na krk... když ji škrtil, měl jedinou obavu, aby nepřišel ani o sebemenší špetku její vůně. Když byla mrtvá, položil ji na zem mezi pecky mirabelek, roztrhl jí šaty a proud vůně se stal přívalem, který ho zaplavil svou libovůní. Vrhl se tváří na její pleť a přejížděl rozšířenými nozdrami od břicha k ňadrům, ke krku, po obličeji a vlasech a zpátky k břichu dolů ke klínu, podle stehen k bílým nohám.
1) biografie je převzata a přeložena ze stránky http://en.wikipedia.org/wiki/Patrick_S%C3%BCskind
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Viděli/četli jste Parfém: Příběh vraha?

Četla i viděl/a.
Četl/a.
Viděl/a.
Teprve se chystám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama