Červenec 2008

Stefan Zweig: Marie Stuartovna

27. července 2008 v 16:27 | Eirene |  Knihy
1)Stefan Zweig: rakouský spisovatel, autor mnoha biografií historických osobností, esejista, básník a překladatel. Stefan Zweig se narodil v listopadu roku 1881 do bohaté židovské rodiny. Studoval na univerzitě ve Vídni a v Berlíně (germanistika, romanistika a filozofie). Hodně cestoval navštívil Afriku, Ameriku a Indii. V průběhu první světové války se živil prací ve válečném archivu a pak se poznal se skupinou intelektuálů, s níž se pokoušel o mírové řešení války. Roku 1919 se přestěhoval do Salcburku, ve svém domě pořádal schůze kulturní elity Evropy. Přispěl k sjednocení Evropy. Před nacismem uprchl do Velké Británie, později do USA a roku 1940 do Brazílie, kde spáchal roku 1942 spolu s manželkou sebevraždu poté, co se k němu dostaly zprávy o ničení kulturních hodnot fašisty. Napsal: Amok; Marie Stuartovna; Marie Antoinetta; Romain Rolland; Tři mistři: Balzac, Dickens, Dostojevskij ; Svět včerejška(autobiografie); Zmatení citů.

Bathory

13. července 2008 v 21:33 | giornale |  Filmy

Pokud si myslíte, že film se shoduje s knihou Čachtická paní, pak se hluboce mýlíte(pokud jste knihu četli, možná si povšimnete celých pasáží, které jsou citovány z knihy, ale vyznívají ve prospěch Jakubiskovy idey o hraběnce Bathory).
Režisér Juraj Jakubisko od základu převrací známou legendu o Erzsebetě Bathory(Anna Friel), kdy je vražedkyně a kopu se v pannenské krvi kvůli kráse a mládí. Zatímco ve filmu je uvedena jako žena, kterou k vraždě dohnaly okolnosti, palatin Thurzo(Karel Roden) a habsburský nástupce Matyáš II.(Franco Nero). Film je o Erzsebetě a její nenaplněné lásce k italskému malíři Merisi Caravaggiovi(Hans Matheson), o manželství dvou nejmocnějších uherských rodů Bathory a Nádašdy.
Film se mi líbil, byl to zajímavý náhled na Čachtickou paní, ne jako na vražedkyni, která zabila kolem 650 lidí, ale jako na oběť mocenských a politických sporů. Podle něj nemohla nic jiného udělat... To mi přišlo docela přehnané, ale tak je to zajímavá myšlenka. Když se to tak vezme, film byl o partii mezi hraběnkou Bathory a Thurzem a ostatní byly jen figurky na šachovnici(někteří významnější něž jiní).
režie: Juraj Jakubisko
herci: Anna Friel(Erzsebet Bathory), Hans Matherson(Caravaggio), Karel Roden(Thurzo), Franco Nero(Matyáš II.), Bolek Polívka(mnich Petr), Kiří Mádl(novic Cyril), a další